दलालहरु तिन लाख तिर्दै भोजपुरी चलचित्र नेपाल भित्राउादै नेपाली चलचित्र भने झन् धराशाही बन्दै

राजेन्द्र कार्की,हेटौंडा,फागुन १९

10003233_448870558576321_1515186570_nदेशमा चलचित्र उद्योग नै धराशाही हुादै गइरहेको अवस्थामा केहि दलालहरुले भारतमा निर्मित भोजपुरी चलचित्र ल्याउादै केही प्राविधिक विषयहरुलाई सुहाादो बनाउादै चलचित्र प्रर्दशन गर्दै आइरहेका छन् । राजधानी लगायत देशका विभिन्न हलहरुमा प्रर्दशनमा ल्याइएका प्रतिकार, संम्राट, कर्ज, सासु ससुराको प्यार, त्रिनेत्र लगायतका चलचित्रहहरु यस्ता बर्गका हुन भने अन्य यस्ता खाले २० वटा हिन्दि चलचित्रहरु गैर कानुनीरुपमा भित्राई प्रर्दशन गर्न दलालहरु लागि परिरहेको समेत नेपाली चलचित्र उद्योगमा हल्ला खल्ला मच्चिएको छ ।

नेपाली चलचित्र निर्माताहरुले २० लाख देखि ८० लाख रुपैया लगानी गरी चलचित्र निर्माण गर्दा समेत लगानी नउठ्ने अवस्था रहिरहादा यता केहि दलालहरुले भने अधिक नाफा आर्जन गर्न गैर कानुनी रुपमा हिन्दि भोजपुरी चलचित्रलाई नेपाली हो भन्दै राजधानी लगायतका देशका विभिन्न हलहरुमा प्रर्दशन गर्दै आइरहेका छन् । भारतको खास गरी विहार प्रान्तमा निर्माण हुने यस्ता सस्तो र सि ग्रेडका चलचित्रहरु भारु २ लाख जतिमा खरिद् गर्दै नेपाली हलहरुलाई प्रर्दशन गर्न अनुरोध गर्दछन् । हल मालिकहरु सस्तोमा चलचित्र खरिद् गरी अत्यधिक मुनाफा पनि प्राप्त गर्न सकिने र नेपाली चलचित्रहरुको प्रर्दशनबाट प्राप्त हुने अन्य छुट् तथा सुविधाहरु पनि प्राप्त हुने भएकाले यस्ता चलचित्रहरु प्रर्दशन गर्न तम्सने गरेको पाइएको छ । यस्ता सस्ता र गैरकानुनीरुपमा भित्राएका चलचित्रहरुबाट एक, दुइ जनालाई आर्थिकरुपमा लाभ प्राप्त हुने भएतापनि नेपाली चलचित्र उद्योगसाग सम्बन्धित करिब एकलाख ब्यक्तिहरुको जीवीका खोसिने खतरा बढ्दो रहेको छ भने अर्को तर्फ नेपाली चलचित्र उद्योग नै सम्पुर्ण रुपमा धराशाही हुने खतरालाई समेत नकार्न सकिन्न ।
देश भित्रै निमार्ण भएका वास्तविक घटनामा आधारित चलचित्रहरुलाई अनावश्यक दबावहरु सृजना गर्दै सेन्सर पास नै नगर्ने नियमन तथा कानुनी निकायहरु भने यस्ता गैरकानुनी रुपमा भित्रीएका चलचित्रहरुलाई भने सहजै सेन्सर पास गरिदिनुले सम्बन्धित सरकारी निकायहरु प्रति आशंकाका साथै गम्भिर सवालहरु समेत पैदा हुन्छ । खास गरी चाकटी, चाप्लुसीको आधारमा सरकारी सम्बन्धित निकायहरुमा संलग्न कर्मचारीहरुलाई नेपाली कलासंस्कृति, भाषा, भेषभुषा सम्बन्धि राम्रो ज्ञान नहुनुका साथै दलालहरुको केहि नजरानामा नै लिप्त हुने कारणले गर्दा पनि नेपाली चलचित्रहरुमा बाहिरी अतिक्रमण बढ्ने गरेको पाइएको छ साथसाथै नेपाली चलचित्र उद्योगलाई समेत ठूलै धक्का लाग्ने खतरा पनि बढ्दो छ । चलचित्र सम्बन्धि देशका सरकारी नियमन तथा कानुनी निकायहरुको अलवा उद्योगलाई नै संरक्षण र संबद्र्धन गर्न भनि चलचित्रसाग सम्बन्धित विभिन्न विद्याका छुट्टा छुट्टै संगठनहरुको निमार्ण भएका छन् । प्राविधिक, कलाकर्मी, निर्माता, निर्देशक जस्ता विषयगत संस्थाहरु समेतले यस प्रति त्यति चासो देखाउादै सम्बन्धित निकायहरुलाई दवाब सृजना गर्ने र त्यस्ता गैरकानुनी क्रियाकलाप मार्फत देशको कलास्कृतिका साथै चलचित्र उद्योगलाई नै धराशाही बनाउन खोज्नेहरुलाई निरुत्साहित गरिने कार्य भएको पाइन्दैन । चलचित्रका एकै विषयगत पक्षहरुमा समेत एकता नभएका, एक विषयगत संगठनको अर्को विषयगत संगठन साग कुनै समन्वय नहुने र सबै संगठनहरु आफ्नै डम्फुमा नाच्ने परिपाटीका कारण पनि नेपाली चलचित्र उद्योगलाई समेत समय समयमा प्रहार, अतिक्रमण तथा धराशाही नै बनाउने दुष्प्रयासहरु हुादै आइरहेका छन् । विडम्बना २१ औं शताब्दिको हाम्रो चलचित्र उद्योग अझै पनि बामे सर्दैको अवस्थामा रहादै छ भने अर्को तर्फ सम्बन्धित सरकारी तथा गैरसरकारी निकायहरुले समय मै यस्ता खाले क्रियाकलापमा ध्यान नदिने र निरुत्साहितका साथै यस्ता गलत क्रियाकलाप गर्नेहरुलाई पहिचान गर्दै समय मै कानुनको घेरामा ल्याउने प्रयास नगर्ने हो भने अब आइन्दा नेपाली चलचित्र निर्माताहरुले चलचित्र भारतिय बजार बाट नै सस्तो खरिद गर्दै चलचित्र प्रर्दशन गर्न तम्सिए हुन्छ । न त लगानीको जोखिम उठाउनु पर्ने न त अन्य झन्झट बोक्नु पर्ने । निर्माताहरु पनि टन्टै साफ हुने छ । अन्यथा देशको कला, संस्कृति, भाषा, संस्कारको संरक्षण गर्दै चलचित्रक्षेत्रलाई उद्योगको रुपमा विकास गर्दै लार्ने जिम्मेवारी बोकेका निकायहरु नेपाल चलचित्र विकास बोर्ड लगायतका सरकारी तथा गैरसरकारी संस्थाहरु समेत चनाखो हुन अत्यन्त जरुरी भइसकेको अवस्था छ ।

Namaste Filmy

Read Previous

‘आधी बाटो’को प्रोमो रिलिज (भिडियो हेर्नुहोस )

Read Next

नयां पुस्ताको पर्फेक्ट हिरो हुन गजित । तोरी लाहुरे चल्नेमा ढुक्क ।