बर्ष २०७२ : भुकम्प र नाकाबन्दीको मारमा नेपाली फिल्म (समिक्षा)

शुसन घिमिरे,चैत्र २०
sushanयस बर्ष बिनाशकारी भुकम्प सँगै नाकाबन्दी का कारण नेपालका हरेक क्षेत्रहरु नराम्रो सँग प्रभाबित भए । अन्य क्षेत्रहरु जस्तै देशले अझै उद्योग मान्न नसकिरहेको फिल्म क्षेत्र पनि त्यति नै प्रभाबित बन्यो । धेरै फिल्महरुले रिलिज मिति हेरफेर गरे भने एकै मितिमा ४ भन्दा बढि सम्म रिलिज भए । बर्षमा करिब ४० फिल्म आवश्यक हुने नेपालमा बार्षिक औसत १२० भन्दा माथि प्रर्दशन हुनु नै दुर्भाग्य हो ,तर यस बर्ष भुकम्प र नाकाबन्दीका कारण मात्र ६७ बटा फिल्म रिलिज भएका छन् ।
बर्षको सुरुवातमा २०७१ चैत्र २६ गते देखि प्रर्दशन भैरहेका दुई फिल्म हबल्दार सुन्तली र नाई नभन्नु ल ३ ले उत्कृष्ट सुरुवात गरेको यस बर्षको सफल व्यवसायिक यात्रा बैशाख दोस्रो सातमै रोकिन पुग्यो । हलमा यि दुई फिल्मले व्यापारलाई माध्यम बनाई रहँदा बैशाख ११ गते देखि अर्को प्रतिक्षित चलचित्र रेशम फिलिलि हलमा आईपुग्यो पहिलो दिन आक्रमक व्यापार सुरुवात सँगै धेरैले यस बर्ष फिल्म उद्योग फष्टाउने र सफल बन्ने अनुमान लगाए । तर सबैको अनुमान बिपरितको दोस्रो दिन अर्थात् बैशाख १२ गते आएको बिनाशकारी भुकम्प सँगै नेपालले ठूलो सँकटको सामना गर्नु पर्यो त्यस सँगै नेपालि फिल्म उद्योगको पनि सँकटका दिन सुरु भए ।
भुकम्प पछिका ४ महिना कुनै पनि फिल्महरु मा हलमा गएनन् र जान सक्ने स्थिती पनि थिएन । यो ४ महिना शुन्य बनेको फिल्म क्षेत्र २०७२ भदौ महिना सँगै फेरि जुर्मुरायो । होस्टल रिर्टन्स को व्यावसायिक सफलता सँगै अगाडि बढेको फिल्म उद्योगमा त्यसपछि रिलिज भएका एकाध फिल्म फल्प भएपनि असोजमा बडा नँ ६ को आक्रमक व्यापारले माथि उठ्न मात्रै के लागेको थियो ,सँबिद्यान जारी भए सँगै देशले अर्को सँकट नाकाबन्दीको सामना गर्नुपर्यो जसबाट फिल्म क्षेत्र अछुतो रहन सकेन । तथापि दशैको अबसरमा रिलजि भएको परदेशि ले आक्रमक व्यापार गर्दै करिब ४ करोड कलेक्सन गर्यो तर अन्य फिल्महरु सुपर फल्प बने । यस बर्ष दशैको अबसरमा ४ फिल्म रिलिज भएका थिए । मुख्य चाडपर्ब समाप्ती सगै फिल्म बिजनेस कमजोर बन्दै गर्दा मँसिरमा कबड्डि कबड्डिको सानदार व्यापारले केहि राहत पायो । करिब दुई महिनाको प्रतिक्षा पछि फेरि माघ २९ गते देखि रिलिज भएको प्रेमगितले आक्रमक व्यापार गर्दै यस बर्षको सुपरहिट फिल्मको रुपमा प्रमाणित गर्यो । कथा बस्तु , गित सँगित सँगै प्रस्तुति दमदार रहेको फिल्म बाट उदाएका प्रदिप खड्का लाई राईजिङ स्टारको रुपमा चित्रित गर्न थालिएको छ । फिल्मले करिब साढे ४ करोड माथि व्यापार गरेको छ ।
prem geet postar प्रेमगितले करिब एक महिना सम्म हलमा व्यापार गरि रहँदा फाल्गुन २१ गते देखि अर्का स्टार अनमोल केसि अभिनित ड्रिम्स हलमा आईपुग्यो । अघिल्ला दुई फिल्म सुपरहिट दिएका अनमोलको लुक्स क्रेज, नयाँ अनुहार सम्राज्ञी राज्य लक्ष्मी शाहको प्रस्तुति सँगै उत्कृष्ट सिनम्याटोग्राफि ड्रिम्स चल्नुका मुख्य कारण हुन् ।
फाल्गुन २१ पछि अबको आशा भनेको चैत्र २६ गते हो ,यो मितिमा दुई प्रतिक्षित फिल्म रामप्यारी र नाई नभन्नु ४ रिलिज हुदैछन् । नाई नभन्नु ल का अघिल्ला ३ सिक्वेल सफल छन् यस कारण पनि नाई नभन्नु ४ लाई प्रतिक्षित फिल्मको रुपमा हेरिएको छ तथापि अघिल्ला सिक्वेलको तुलनामा यसपाली चर्चा निकै कम सँगै गित सँगित कमजोर देखिएको छ । यस फिल्म लाई बिकास आचार्यले निर्देशन गरेका हुन् ।
यहि मितिमा रिलिज हुने राम प्यारी लाई रेखा थापाले निर्माण गरेकि हुन् भने फिल्ममा रेखा नै मुख्य भुमिकामा रहेकि छन् । रेखाले यसअघि निर्माण गरेका सबै फिल्म हिट भएका छन् सँगै साँगितिकर कथा का हिसाबमा पनि त्यतिकै बलिया र सफल छन् । सबिर श्रेष्ठ यसका निर्देशक हुन् । यि दुई फिल्मले राम्रो व्यापार गर्न सके यस बर्षको सुखद अन्त्य हुनेछ ।
यसबर्ष सम्रगमा नेपाली फिल्ममा करिब ३३ करोड ५० लाख रुपैयाँ लगानि भएको छ , जस मध्य करिब २५ प्रतिशत मात्रै लगानि रिकभर भएको छ ।
फिल्म हलमा लगाएर व्याबसायिक बनेर चल्नु मात्रै हैन राम्रो बन्नु अबको आबश्यकता हो । जब सम्म फिल्म चल्नका लागि मात्रै बनाईन्छ र कथा सँरचनामा परिर्बतन गर्दै साहित्यलाई ग्रहण गर्ने बिकास क्रमलाई पछ्याउन सकिदैन तब सम्म नेपाली फिल्म स्तरिय बन्ने अपेक्षा गर्न सकिदैन । फिल्म र साहित्य परिपुरक हुन् , साहित्य माथि टेकेर कथा लेखन गर्न नसक्नु अर्को कमजोरी हो । फिल्ममा पात्र बलियो बन्न नपाउँदै क्लामेक्समा पुग्छ , पात्र कमजोर बनेको फिल्मको क्लाईमेक्स बाट आशा गर्न सकिदैन । मुख्य पात्र को हो र कसले कथा डोर्याउँदै छ भन्ने प्रष्ट नहुँदै फिल्म सकिए सँगै थुप्रै निर्माताहरुको खल्ती रित्तो बनेका छन् । करिब २ घण्टा सम्म दर्शक लाई हलमा बाधेर राख्नु सक्नु पक्कै पनि चानेचुने कुरा हैन , यो बर्ष रिलिज भएका एकाध फिल्महरुले मात्रै दर्शकहरुलाई पर्दाबाट नजर हटाउन दिएनन् ।
यसबर्ष रिलिज भएका प्राय फिल्महरुमा स्टारकास्ट छन् , गित सँगित पनि त्यति नै मजबुत छन् तर पनि फिल्म फल्प भए , आखिर फिल्म के मा कमजोर बन्यो त रु यो प्रश्नको बिषय हो । यो बर्ष राजेश हमाल , आर्यन सिग्देल , सौगात मल्ल , दयाहाङ राई , केकि अधिकारी , प्रियँका कार्की लगाएत स्टारहरु भरिपुर्ण फिल्महरुले पनि पोष्टरमा टास्ने गमको पैसा समेत उठाउन सकेनन् ।
नेपाली फिल्ममा अर्को समस्या भनेको भिजुअल ल्याङ्ग्वेज हो , फिल्म फिल्म जस्तो नभईकन रेडियो मा बजाईने ड्रामा जस्ता बन्ने गरेका छन् जसलाई रेडियो मा बजाउने हो भने पनि हिट हुन्छन् । हलमा पुगेका दर्शकहरु लाई फिल्मको कथा बुझ्नको लागी पर्दामा आँखा लगाई रहनु पर्दैन ।
यिनै कमजोरीहरु लाई सुधार गर्दै फिल्म बितरण लागि मात्रै बनाउने बिकृति लाई अब पनि हामिले छोड्नै पर्दछ । अन्यथा अझै एक दशक नेपाली दर्शकहरुले स्तरिय फिल्म हेर्न पाउँदैनन् ।
लेखक चलचित्र पत्रकार संघ कास्कीका सचिब हुन् ।

Namaste Filmy

Read Previous

'बाटो मुनिको फूल २' ह्रेने अन्तरजातीय जोडीललाई स्कुटर उपहार

Read Next

रंगपत्रकार ज्ञानेन्द्र तामाङ पनि अभिनयमा